AİHM kaçırılan Özgür Kaya’nın dosyasını istedi ve Hükümete kritik sorular sordu

AİHM, MİT tarafından kaçırılan Özgür Kaya’nın dosyasını istedi ve Türkiye’ye “devlet görevlileri mi kaçırdı” dahil, bir dizi soru yöneltti ve cevap talep etti.
medyabold'ta yer alan Cevheri Güven'in haberine göre; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 13 Şubat 2019’da kaçırılan Özgür Kaya ile ilgili eşi Aycan Kaya’nın yaptığı başvuru üzerine Türkiye’ye ikinci kez bir dizi soru yöneltti ve dosyanın bir örneğini talep etti.

11 Nisan 2019’da hükümetin yanıtlaması talebiyle Türkiye’ye gönderilen yazıda; AİHM’in etkin bir soruşturma yürütülmesiyle ilgili yönelttiği sorular arasında doğrudan “Özgür Kaya’nın devlet görevlilerince kaçırıldığına” ilişkin soru da var.

AİHM ayrıca; Ankara Altındağ’da delil toplamak amacıyla olay yeri incelemesi yapılıp yapılmadığını, olay hakkında bilgi sahibi olabileceği değerlendirilen kişilerin ifadelerine başvurulup vurulmadığını sordu.


AİHM’in yönelttiği diğer sorular şöyle:

-Bölgede bulunan dükkan sahiplerinin ve kaçırılan şahsın ev sahiplerinin ifadeleri alınmış mıdır? İlgili makamlar, olayın diğer tanıklarını tespit edip ifadelerine başvurmuşlar mıdır? Bundan sonra ne tür işlemler yapılmıştır?

-Olay mahallinde bulunan kamu ve özel sektöre ait güvenlik kamerası kayıtları toplanarak gerekli analizler yapılmış mıdır? Yapıldıysa, devamında ne gibi gelişmeler olmuştur?

-15 Şubat 2019’da başvurucular tarafından Ankara Cumhuriyet Savcısına yapılan müracaatta bildirilen araç plakasının sahibi tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse, devamında ne gibi adımlar atılmıştır?

-Başvurucular tarafından olaya karıştığı iddia edilen beyaz renkli Volkswagen marka aracın plakası tespit edilmiş midir? Edildiyse, devamında neler yapılmıştır?

-Şahsın yerini tespit etmek amacıyla, güzergahtaki güvenlik kameraları incelenerek analiz edilmiş midir?
SORUŞTURMA DOSYASININ BİR ÖRNEĞİ İSTENDİ

AİHM sözkonusu işlemlerin gerçekten yapılıp yapılmamasını denetlemek için de soruşturma dosyasının bir örneğinin gönderilmesini de resmen Türkiye’den talep etti.


Kaçırılan Özgür Kaya ve kızı

NE OLMUŞTU?

MİT bugüne dek Hizmet Hareketi’yle ilgili soruşturmalarda ismi geçen 25 kişiyi kaçırdı.

Ancak 2019 başından itibaren çok yakın aralıklarla peş peşe 6 kişi kaçırıldı.

Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Salim Zeybek ve Mustafa Yılmaz kısa süreli aralıklarla peş peşe kaçırıldılar.

Kaçırılan kişilerin MİT’in Özel Faaliyetler Merkezi’nde tutulduğu düşünülüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ