"Adalet Bakanlığı ve cezaevleri yönetimleri eliyle hak ihlalleri örtbas ediliyor"

Tutuklu askeri öğrenci Muhammet Ali Taş’ın aralarında Başgardiyan Ramazan Kuyucu’nun da bulunduğu 5 infaz koruma memuru tarafından feci şekilde darp edilmesi gözleri yeniden cezaevlerindeki işkence olaylarına çevirdi.

Cezaevlerindeki hak ihlallerini yakından takip eden İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkence olaylarının özellikle son bir kaç yılda daha da arttığını söyledi.

Artı TV’de katıldığı programda konuşan Gergerlioğlu, şunları söyledi:


“Askeri öğrenciler büyük bir vicdan yarası. Yüzlerce askeri öğrenci darbeye karışmadıkları belli olmasına rağmen müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu pırlanta gibi öğrenciler cezaevlerinde çürüyor. Muhammet Ali Taş, koğuşta arkadaşlarıyla tartıştığı için gardiyanlar tarafından feci şekilde dövülmüş. Avukatı ziyaret etti. Oldukça kötü birşekilde darp edildiğini gördü. Sürüklenmelerden dolayı kolunda tahriş olduğunu ve vücudunda morluklar bulunduğunu söyledi. 19 yaşında tutuklandı ve 5 yıldır cezaevinde bu çocuk. Maalesef cezaevlerindeki ihlaller 2020 yılında daha da arttı. Aile ile görüştük.

"PIRLANTA GİBİ ÇOCUKLARIN HAYATLARINI KARARTTILAR"

"Adalet Bakanlığı’na soru önergesi verdik. Maalesef Adalet Bakanlığı ve Cezaevleri yönetimleri eliyle bu ihlaller örtbas ediliyor. İnanilmaz bir durum, Çok üzücü. Zaten hukuk yok. Bu ağır ihlallerde de ellerinden geldiği kadarıyla bütün bu ihmalleri örtbas etmeye çalışıyorlar. Bu çocuklar gencecik yaşta zulmen cezaevine konuldu. Hayatları karardı. 7 Kişilik koğuşta 45 kişi kalıyorlar. Bununla da kalmıyor, bir de bu çocukları darp ediyorlar.

"BUNLARLA MI YARGI REFORMU YAPACAKSINIZ?"

“Bunlar bizim evlatlarımız. Tek kurşun bile sıkmamış çocuklar. Yargıtay da onarsa hayatlarının sonuna kadar cezaevinde kalacak. Korkunç bir durum bu. Aileler kendilerini paralıyor, perişan haldeler. Zalimce bir kararla karşı karşıyalar. Adalet Bakanlığı’na göreve çağırıyoruz. Yargı reformu diyorlar. Bunlarla mı reform yapacaklar? Nasıl bir anlayış bu! Cezaevlerindeki ihlallerin örtbas edildiğini kendisinin yüzüne de söyledim. Ancak değişen bir şey yok.”
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ