6 yıl hapis gerekçesi: Profil bilgileri kızının adı ve doğum yılı ile örtüşüyor

Gaziantep'te tutuklu Hayrettin A'ya ID numarası Bylock'u ilk yükleyenlerden olduğunu gösterdiği, eşi Hatice A'nın ise profil bilgilerinin kızının adı ve doğum yılıyla örtüştüğü gerekçesiyle silahlı örgüt üyeliğinden hapis cezası verildi.
Gaziantep’te Gülen cemaatinin emniyet yapılanmasında “zümre başkanı” olduğu iddiasıyla tutuklu Hayrettin A’ya 8 yıl 9 ay, tutuksuz yargılanan eşi Hatice A’ya da 6 yıl 3 ay hapis cezasınnın gerekçesi açıklandı.

ByLock Tespit ve Değerlendirme Tutanağındaki bilgilere yer verilen kararda, Hayrettin A’nın kendi adına kayıtlı telefon hattında ByLock kullandığı, kullanıcı adının “veys63”, şifresinin “heh.75″ olduğu kaydedildi.

Sanığın ”Veysel” kod adını kullandığı, sohbet toplantılarını organize ettiği, ByLock’un yanı sıra Eagle programını kullandığı belirtilen kararda, sanığın örgüt içindeki konumu da aktarıldı.


Kararda, sanık Hayrettin A’nın, polis memurlarından sorumlu “öğretmen” konumundaki 4-5 kişinin yöneticisi pozisyonundaki “zümre başkanı” olduğu ve Gaziantep sorumlusuna bağlı faaliyet gösterdiği iddia edildi.

Sanığın ByLock kullanmadığı yönündeki beyanlarının gerçeği yansıtmadığı öne sürülen kararda, şu ‘bilgiler’ yer aldı:

“Sanığın ByLock’a 190 bin 841 kez erişim sağladığı, ID numarasının 2680 olduğu ve bu hususun da sanığın örgüt içerisindeki konumunu ve ByLock programını ilk yükleyen ve kullanan örgüt mensuplarından olduğunu gösteren bir başka delil olduğu, dolayısıyla ByLock Tespit ve Değerlendirme Tutanağındaki verilerin, tanık beyanları ve örgütün mahrem yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen tespitlerin birbiriyle örtüştüğü ve bir bütünlük arz ettiği anlaşılmıştır.”

Sanık Hatice A’nın da ByLock kullandığı, ID numarasının 26537 olduğu ve kullanıcı profil bilgilerinin kızının isim ve doğum yılıyla örtüştüğü aktarılan kararda, sanığın ByLock’a 39 bin 568 kez erişim sağladığı yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ