5 ay tutuklu kalan öğretim görevlisine ‘Pardon’ deyip tahliye ettiler

Sanatçı, Ferhan Şensoy’un senaryosunu yazıp oynadığı ‘Pardon’ filmi son günlerde sıkça gerçekleşiyor. Kayseri’de 5 ay tutuklu kalan öğretim görevlisi D.A’ya ‘Pardon’ denerek tahliye edildi.
AKP İktadarı, ByLock kullandığı gerekçesiyle aylarca cezaevinde tutuğu insanları, ‘Pardon’ sen kullanmamışsın diyerek tahliye ediyor. İnsanlar da yaşadığı mağduriyetleriyle kalmış oluyor.
Güncellenen ByLock listesi sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmalar ve ağır ceza mahkemelerindeki davalar kapsamında "Mor Beyin" mağdurları neredeyse hergün tahliye ediliyor.
 

Senaryosunu Ferhan Şensoy’un yazıp oynadığı ve 3 arkadaşın yanlış ihbar sonucu 6,5 yıl hapis yatmasını konu alan 'Pardon' adlı film son günlerde sıkça gerçek oluyor. AKP iktidarı, dünyanın her yerinden erişilebilen bir mesajlaşma uygulamasını indirmek ve kullanmak tek başına bir suça kanıt sayarak on binlerce kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, 27 Aralık 2017'de yaptığı açıklamada, ‘Mor Beyin’ mağduru olduğu 11 bin 480 kişinin olduğunu bunlardan yaklaşık bin kişinin tutuklu bulunduğunu bildirmişti. Kocaman, bu bin kişinin örgüt ile bağlantısının olmaması durumunda tahliyelerinin talep edileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda 11 bin 480 kişilik listede ismi yer alan ve tutuklu bulunan Ankara'daki şüpheliler savcılıklar tarafından incelendi. Güncellenen ByLock listesinden adı çıkartılan ve hakkında başkaca bir delil bulunmayan binlerce kişi peyder pey tahliye ediliyor. Tahliye edilenlere sadece ‘Pardon’ denildi.


Bunlardan biri de Öğretim Görevlisi olan D.A ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklandı. Haksız yere 5 ay tutuklu kalan D.A, 6 yıl 3 ay ceza aldı. Güncellenen ByLock listeleriyle programı kullanmadığı anlaşılan D. A, daha sonra hükümle tahliye oldu. Hükümet, D.A’ya da ondan önceki binlerce mağdura dediği tek şey ‘Pardon’ oldu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ