18 yıla mahkum edilen hasta tutuklu Kara’nın kalp hastası eşine 8 yıl hapis!

Kronik spastik kolon hastalığı bulunan, tutuklu Hüseyin Kara’nın aldığı 18 yıl hapis cezasının ardından, kalp hastası tutuklu eşi de 8 yıl ile cezalandırıldı.
Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik tenkil soruşturmaları kapsamında, Konya Kadın Cezaevinde tutuklu bulunan, kalp hastası öğretmen Zübeyde Kara’ya mahkeme 8 yıl ceza verdi. Zübeyde Kara’nın kendisi gibi tutuklu eşi, kimya doktoru Hüseyin Kara da Edirne F Tipi Cezaevinde yatıyor. Hüseyin Kara, geçen Ekim ayında, aynı soruşturmalar kapsamında 18 yıl hapis cezası almıştı. Zübeyde ve Hüseyin Kara’nın aynı gün tutuklanmalarının ardından Rana (12), Erdem (10) ve Sena (3)’ adlı 3 çocukları hem annesiz hem de babasız kaldı. Kardeşlere, okur yazarlığı olmayan yaşlı babaanneleri Fidan Kara bakıyor.
‘ÇOCUKLARIM YETİM BÜYÜMESİN’


Kronik spastik kolon hastası olan, Hüseyin Kara kamuoyunda, cezaevinden insan hakları savunucusu Adıyaman Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yazdığı mektupla biliniyor. Mahkemenin kararı öncesi, Gergerlioğlu’na mektup yazan Kara, eşinin ve kendisinin rahatsızlıklarından bahsederek, ”Ben burada ölüyorum. Benim babam vefat etti ve yetim büyüdüm, babasızlığı çok iyi bilirim. Benim üç yavrum babasız büyümesin” demişti.

EŞİM DE KALP HASTASI

Aynı mektupta eşinin rahatsızlığına da değinen Kara, ”Eşim de kalbinde mup (SÖ: kalp kapakçığıyla ilgili bir rahatsızlık) var. Dışarıdayken de sürekli baygınlıklar yaşıyordu. Şu anda da sürekli baygınlıklar yaşadığını söyledi” diye konuşmuştu. Hüseyin Kara’nın mektubunda bahsettiği eşi Zübeyde Kara 8 yıl ceza aldı.


Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ