15 Temmuz’da ilk selayı okuyan hafız İsmail Coşar ve eşi kazada öldü

Ankara'da ilk selayı okuyan İsmail Coşar, TRT'de, "O gece Cumhurbaşkanımızı izledik, Başbakanı izledik, ayaklanma var, bir şey var... Duygusallaşmaya başladım ben." diyerek minareye çıkıp sela okumaya başladığını açıklamıştı.
Ankara’nın Polatlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Kocatepe Camisi emekli imam hatibi, hafız ve mevlithan İsmail Coşar (70) ile eşi hayatını kaybetti.


15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası Ankara’da ilk selayı okuyan İsmail Coşar, TRT’de, “O gece Cumhurbaşkanımızı izledik, Başbakanı izledik, ayaklanma var, bir şey var… Duygusallaşmaya başladım ben.” diyerek minareye çıkıp sela okumaya başladığını açıklamıştı.

EŞİ DE HAYATINI KAYBETTİ

Coşar’ın kullandığı otomobilin, Eskişehir-Ankara kara yolunun Polatlı Duatepe mevkisinde önünde seyir halinde olan tıra arkadan çarptığı öğrenildi. Kazada Coşar ile aynı araçta bulunan eşi Sevim Coşar’ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi.

HAFIZ VE MEVLİTHAN

1950 yılında Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Çağlayan köyünde dünyaya gelen İsmail Coşar, küçük yaşta hafızlık eğitimi aldı.

Bursa’nın Tuzpazarı semtindeki İsmail Hakkı Tekkesi’nde üç yıl süren hafızlık eğitiminin ardından kentin merkez köylerinden birisine dönemin müftüsü Abdullah Saraçoğlu tarafından vekaleten müezzin-kayyım olarak atandı.

Coşar, askerliğini tamamlayıp Bursa’da tekrar göreve başladıktan sonra Ankara Radyosu’na davet edildi. Radyoda okuduğu Kur’an-ı Kerim ile sesini tüm Türkiye’ye duyuran Coşar, müezzin olarak ilk görevine 1972 yılında Ankara’nın Ulus semtindeki tarihi Kağnıcıoğlu Camisi’nde başladı.

1974 yılında Ankara Maltepe Camisi’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okuyan İsmail Coşar, TRT’nin ilk kez naklen yayınladığı Mevlid Kandili programında izleyicilerin karşısına çıktı.

Açıktan imam hatip lisesini tamamlayan Coşar, henüz inşaat halindeyken Kocatepe Camisi’nin ilk müezzini oldu ve 40 yılı aşkın bu camide görev yaptı.

Türkiye’nin dört bir yanında ve birçok Avrupa, Asya ve Uzak Doğu ülkesinde düzenlenen programlarda Kur’an ve mevlit okuyan Coşar, seslendirdiği birçok kaside ve ilahiyle de tanınıyordu.

CENAZE NAMAZI KOCATEPE CAMİSİ’NDE

İsmail Coşar ve eşi Sevim Coşar’ın cenazeleri, yarın öğle namazına müteakip Ankara’da düzenlenecek törenin ardından son yolculuklarına uğurlanacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ