15 Temmuz'da hazır bekleyen dört uçak

4 uçak 4 ayrı havalimanı... Darbeden haberdar değillerse o uçakları nasıl hazırladılar?
Gazeteci Adem Yavuz Arslan'ın 15 Temmuz'la ilgili karanlık noktaları ve çelişkileri ortaya çıkarmaya çalıştığı yazılarını yayınladığı, https://15temmuzgercekleri.wordpress.com/  blogunda, bu kez Erdoğan'ın uçaklarına dikkat çekildi. 

Arslan o gece nasıl olup da Erdoğan için şaşırtmalı dört uçak hazırlandığını, ne zaman hazırlandığını sorguladı. Ortaya çıkan çelişkiler bir kez daha onlarca insanın ölümüne göz göre göre neden olunduğunu ortaya koydu. 

İşte Arslan'ın o yazısı:


4 UÇAK 4 AYRI HAVALİMANI.. DARBEDEN HABERDAR DEĞİLLERSE O UÇAKLARI NASIL HAZIRLADILAR ?


15 Temmuz’a dair ‘resmi söylemi’ sorgulamaya devam edelim.

Daha önceki yazılarda da anlattığım gibi, Havuz Medyası’nda 15 Temmuz öncesinde yoğun bir şekilde ‘Cemaat darbeye hazırlanıyor‘ haberleri yapıldı.

Bu kampanyaya siyasilerin yanısıra Oda Tv ve Aydınlık da destek verdi.

Öyle ki daha 15 Temmuz yaşanmadan ‘Cemaat’in darbe yapacağı’ beklentisi oluşturulmuştu.

O haberlere örnekleri şu analizde toplamıştım: (https://15temmuzgercekleri.wordpress.com/2017/06/02/darbeyi-kimler-biliyordu/ )

Ardından kanlı darbe girişimi yaşandı. Neredeyse 11 ay geçti o geceye dair cevapsız onlarca soru var.

Ağır sansür koşullarında, ifadelere-iddianamelere tam ulaşamasak da açık kaynaklardan o geceye dair cevapsız soruları bulmaya çalışalım.

UÇAKLAR JET HIZIYLA NASIL HAZIRLANDI?

15 Temmuz sürecinin en karanlık noktalarından birisi şüphesiz Marmaris.

Daha o akşamdan başlamak üzere Marmaris’e dair sayısız senaryo ve efsane üretildi. Hatta bizzat Erdoğan, kendisini peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ile Hz Ebu Bekir’in mucizevi mağara tecrübesi ile kıyasladı.

Ancak 15 Temmuz’un ‘resmi hikayesi’ gibi Marmaris anlatımları da boşluklarla dolu.

İLGİNÇ GÜZERGAH

Herşeyden önce Erdoğan Marmaris’e tatil için giderken ilginç bir yöntem tercih etti. O güne kadar her daim yanında olan yaverlerini ekibinden çıkarttı.

Ardından 11 Temmuz saat 21.00’da İstanbul’dan Aydın yakınlarındaki Çıldır Havalimanı’na uçtu.

Burası kalacağı otele yaklaşık 150 km mesafedeydi ve normalde Dalaman Havalimanı’nı kullanması gerekirdi. Fakat yanına yaverlerini almadığı gibi gittiği yeri belli etmemek için farklı bir güzergah takip etti.

Erdoğan’ın Marmaris’te geçirdiği günlere dair net bilgi yok.

Hatta Erdoğan’ın 15 Temmuz günü Cuma Namazı için bile kaldığı yerden çıkmadığı ortaya çıktı.  (TBMM 15 Temmuz Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Aytun Çıray, “Sayın Cumhurbaşkanı için o gün cuma namazına gitmesi konusunda Çamlı köyü camisinde hazırlık yapılıyor. Çamlı köyü camisine Sayın Cumhurbaşkanı –ki cuma namazlarını ihmal etmez birçok Müslüman gibi- cuma namazına gitmiyor.” demişti.)

Erdoğan 15 Temmuz günü neden cuma namazına gitmeme kararı aldı? Cuma saatinde neredeydi ve ne yapıyordu? hala bilinmiyor.

KUR’AN ÖĞRETME FOTOĞRAFI VE ÇELİŞKİLİ BİR BAŞKA HİKAYE

Hatırlanacağı gibi Anayasa Referandumu öncesinde Erdoğan’ın torununa Kur’an öğreten fotoğrafı medyaya servis edilmişti. (Gerçi daha sonra ‘sızdı’ dendi fakat Erdoğan ve ekibinin çalışma usulünü herkes biliyor. O fotoğraf seçim kampanyasının bir parçası olarak servis edilmişti)


 
24TV ekranlarında o fotoğrafın 15 Temmuz gecesi çekildiğini anlatmıştı. Tabi karşısında gazeteci olmadığı için sorulması gereken sorulmadı, anlattıkları propaganda olarak kaldı.

En başta soru şu; o oda, daha önce yine Saray tarafından medyaya servis edilen ‘işte Erdoğan’ın saldırıya uğrayan odası’ diye gösterilen yer değil.

Çünkü darbe girişimi sonrası kameralar eşliğinde Yalçın Akdoğan otel odasını gezmiş ve o görüntüler ‘işte saldırıya uğrayan otel’ diye servis edilmişti.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/erdoganin-kaldigi-otel-saldirinin-izlerini-tasiyor-195735.html 

Fakat o görüntülerdeki yer ile Erdoğan’ın torununa Kur’an öğretirken çekilen fotoğraf aynı yer değil. Kaldı ki fotoğrafta yer alan modem, kitaplık vs gibi ayrıntılar da şüpheleri arttıran unsurlardan.

DARBEDEN HABERİ YOKSA O UÇAKLAR NASIL HAZIRDI ?

O geceye dair onlarca sorudan birisi de Erdoğan’ın hangi uçağı nasıl kullandığı.

Zira 11 Nisan 2017’de ATV-A Haber yayınına katılan Erdoğan gençlerin sorularını cevaplarken şunları söylemişti;

“Benim hızlı bir yatım var, buradan sizi yakın adalara götürebilirim gibi bana bir teklif de yaptı. Dedim ki ‘Serkan bak, benim vatan topraklarında ölmem varken ben gidip gavur topraklarında esir hayatı yaşayamam’ damadım, eşim, kızım torunlarım hep beraber oradan çıktık ve Dalaman’a ulaştık, bizden önce meğerse Dalaman’a gelmişler, bizim uçağı incelemişler. Fakat çok ilginç şeyler oluyor ve uçağa girmişler, bakmışlar çıkmışlar. Bizim bunlardan haberimiz yok. Biz indik, hemen uçağa geçtik daha sonra öğreniyoruz. Ki bunların gelip gitmesi hani Nur Mağarası’ndaydı değil mi? hani geliyorlar sevgili peygamberimiz Ebubekir Sıddık ile orada ama mağaranın kapısını örümcek örüyor ve gelip bakıyorlar ki örümcek ağ örmüş, ‘Burada örümcek ağ ördüğüne göre herhalde buraya kimse girip çıkmış değildir’ diyorlar ve kapıdan müşrikler dönüp gidiyor. Şimdi bunlar da gelip bakıyorlar filan kimseyi görmeyince uçağın içinde dönüp gidiyorlar onların arkasından biz biniyoruz ve uçağımıza binip, üç ayrı noktada tabii o gece bizim uçak var çünkü hedef saptıracağız. Dalaman’daki uçakla beraber hareket ediyoruz.”

İşin Hz.Peygambere benzetilme vehameti bir yana son cümlede kritik bir bilgi var. Diyor ki: 3 ayrı noktada uçak var.

4. Uçak ise Erdoğan’ın kullandığı uçak.

Burası önemli bir nokta. Çünkü Erdoğan’ın tabiriyle ‘şaşırtma yapmak için hazırlanan 4 uçak’ söz konusu ise bu uçaklar ne zaman hazırlanmıştı?

Resmi söyleme göre Erdoğan’ın uçağı 01.43’te Dalaman’dan uçup 03.20’de İstanbul’a indi. Normalde 50 dikaka olan uçuş 97 dakika sürdü. Uçak Dalaman’a da İzmir’den gelmişti.

Erdoğan İstanbul’a doğru uçuşa geçtiğinde Atatürk Havalimanı hala darbeci askerlerin kontrolünde ve kapıda tank bekliyordu.

Havada F-16’lar uçuyor, Havalimanının kapısında tank bekliyorken Erdoğan’ın İstanbul’a doğru uçuşa geçmesinin mantıklı bir izahı yok.

Dönelim A Haber’de ki açıklamalara.

Erdoğan kendileri için 4 ayrı uçağın hazırlandığını söylüyor. Eğer darbenin başlama saatini referans alırsak karşımıza bir matematik problemi çıkıyor.

Çünkü,

Normal şartlarda Erdoğan’ın kullandığı uçaklar ortak havuza dahil ve Ankara’da bekliyorlar.

Hatta Esenboğa Havalimanı’nda özel bir hangar yapıldı son yıllarda.

Eğer Erdoğan darbeyi gerçekten eniştesinden öğrenmiş ve tanklar sokağa çıktıktan sonra haberdar olmuşsa, bu koordinasyon nasıl yapıldı ?

Uçak mürettebatlarını haberdar edip acil kodla göreve çağırmak, uçakların bakım ve kontrolü, 4 farklı havalimanı (İzmir,Dalaman, Bodrum ve Çıldır) için uçuşların planlanması, hedef havalimanlarına ulaşılması ve orada yeniden yakıt ikmali vs hazırlıkların yapılması saatler bulan bir operasyon demektir.

Basit bir hesapla; mürettebatın haberdar edilip havalimanına ulaşması en iyi ihtimalle 1-1,5 saat alır. Bu da hiç bir trafiğin ya da karmaşanın olmadığı hallerde mümkün.

F-16’lar uçmaya başlamış, yollarda hareketlilik varken pilot ve mürettebata ulaşıp hızlıca havalimanına varmasını temin etmek pek mümkün gözükmüyor. Varsayalım tüm pilotlara ve ekibe sorunsuz ulaşıldı hepsi jet hızıyla görev yerine ulaştı.

Aynı anda uçakların kontrolü ve uçuş hazırlıkları başlamış olsa en az 1 saatte o tutacaktır.

Ankara’dan hedef havalimanlarına ulaşmak ise 45 dakika ile 1 saat sürer. Hedef havalimanında yeniden yakıt alınması ve uçuşa hazırlık çalışmaları da yapmak 30 dakika ile 1 saat alır.

Erdoğan’ı İstanbul’a götüren uçak İzmir’den Dalaman’a 00.40’ta uçmuş gözüküyor.

Bu uçağın mürettebatının toparlanması, uçuşa hazır hale getirilmesi, Ankara’dan İzmir’e uçması ve orada yeniden yakıt ikmali yapması vs bütün kalemleri topladığınız zaman ortaya temel bir soru çıkıyor. 4 uçağı kapsayan 4 ayrı havalimanını içine alan bir operasyonun bitirilebilmesi için uzmanlara göre 5 ila 7 saatlik bir zamana ihtiyaç var. ‘Resmi 15 Temmuz söylemi‘nde bu süre 2,5 saate düşüyor.

Erdoğan’ın ekranlara ilk çıktığı saati, Dalaman’dan İstanbul’a uçuşunu ve Havalimanına inişini hesaplarsanız ortaya şu sonuç çıkıyor.

Eğer gerçekten Erdoğan darbeyi 21.30 gibi eniştesi Ziya İlgen’den öğrenmişse bu uçak operasyonunun yapılabilmesi için yeterli zaman kalmıyor.

Kayıtlara göre Ankara semalarında ilk uçak 22.05’te görülüyor. Boğaz Köprüsü’nün kapandığı saat ise 22.10

ERDOĞAN’IN DARBEYİ KİMDEN VE NE ZAMAN ÖĞRENDİĞİ HALA MUAMMA !

Bu arada bir parantezle hatırlatmakta fayda var. Darbenin üzerinden neredeyse bir yıl geçti, biz hala Erdoğan’ın darbeyi kimden ve nasıl öğrendiğini netleştiremedik.

Bizzat Erdoğan’ın demeçlerinden hatırlatayım; Erdoğan ilk açıklamayı İstanbul Atatürk Havalimanı’nda saat 04.22’de yaptı. Tam olarak şunu söyledi; “Öğleden sonra bir hareketlilik ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizin içinde mevcuttu”

18 Temmuz 2016’da CNN İnternational’a yaptığı açıklamada ise “ O gece saat 20:00 civarında bir haber aldım, bazı bölgelerde gelişmeler olduğunu öğrendim. Biz de harekete geçmeye karar verdik” dedi.

20 Temmuz 2016’da El Cezire’ye yaptığı açıklamada ise TSK içindeki hareketliliği eniştesi Ziya İlgen’den öğrendiğini söyledi. Bir gün sonra yani 21 Temmuz’da Reuters ile yaptığı röportajda ise saat 16.00 civarı eniştesi İlgen’den gelen telefonla Beylerbeyi civarındaki askeri hareketlilikten haberdar olduğunu anlattı.

Ardın da 30 Temmuz 2016’da ki A Haber yayınında saat 21.30 gibi eniştesi İlgen’in kendini aradığın ve darbeden haberdar olduğunu söyledi.

Enişte İlgen ise Kanal D’ye yaptığı açıklamada “Beylerbeyinde ki hareketliliği ve tankların köprüye çıktığını gördükten sonra Erdoğan’ı aradığını” söylemişti.

O geceye dair o kadar çok tarih ve yer verdiler ki hepsinin kuyruğu bir birine karıştı. Zira Akıncı İddianamesi’nde yer alan kronolojiye göre Beylerbeyi’ndeki askeri hareketlilik 21.00’da başladı. Köprüye ilk tankın çıkışı ise 22.08
Eğer Erdoğan darbeyi eniştesinin telefonundan öğrenmişse -ki eniştesinin açıklamasına göre köprüye çıkan ilk tankları gördükten sonra aramış- saat 22.08 olmalı.

Saat 22’den sonra 2,5 saat içerisinde 4 ayrı uçağın 4 ayrı havalimanında hazır hale getirilmesi nasıl mümkün oldu ?

Bu durumda akla en yatkın iki seçenek kalıyor; ya herşeyi başından planladıkları için uçaklar ‘her ihtimale karşı’ 4 farklı havalimanında hazır olacak şekilde hazırlanmıştı.

Ya da MİT’e ilk bilgi geldikten sonra hemen planlar uygulamaya kondu ve Erdoğan için kusursuz bir kaçış planı yapıldı.

Her iki durumda da ortak bir nokta var; 249 kişi ölmeyebilir, bu darbe daha başlamadan önlenebilirdi.

Sorgulamaya, sormaya devam edeceğim…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ