15 Temmuz'da Genelkurmay'daki AKP'li vekil

Erdoğan'ın Paralel Genelkurmay Başkanı olarak bilinen milletvekili oradaymış.
15 Temmuz gününe ait sırlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam ediyor. Hakan Fidan'ın 15 Temmuz günü saatlerce Genelkurmay'da olduğu artık netleşti. Ancak Ankara'daki "Çatı İddianame" denilen iddianamenin satır arasından yeni bir ayrıntı çıktı. 

15 Temmuz günü Genelkurmay'ı çok kritik bir AKP milletvekili ziyaret etmiş. Emekli Tümgeneral AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, o gün saatler boyu Genelkurmay binasındaymış ve Genelkurmay Başkanı Org. Hulisi Akar'la görüşmüş. 

İddianamenin satır arasında bulunan ancak savcının üzerinde durmaktan ısrarla kaçındığı bilgiye göre o gün Şirin Ünal saat 16'ya kadar Karargahta imiş. Şirin Ünal, Erdoğan'ın "Paralel Genelkurmay Başkanı" olarak biliniyor. Erdoğan TSK'daki tüm atamalar, yasal değişiklikler ve düzenlemeleri Şirin Ünal'la danışarak yapıyor. 


Müyesser Yıldız'ın yazısına göre olay şöyle gelişiyor:

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın Özel Kalemi'nde, randevuları hazırlamakla görevli Yüzbaşı Oktay Felekoğlu ifadesinde, “15 Temmuz saat 09:00-12:00 arası Genelkurmay Başkanı’nın Başkanlığı’nda, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Silahlı Kuvvetler Komuta Hareket Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl, Genelkurmay Genel Sekreterinin senelik izinli olmasından dolayı Genelkurmay Genel Sekreter Vekili Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, ilgili J (Yani Daire) Başkanları, Özel Kalem Müdürü Albay Ramazan Gözel'in katılımıyla toplantı yapıldığını, bu toplantı gizli olduğu için içeriye ilgililerden başkasının giremediğini ve bilgi sahibi olmadığını” anlattıktan sonra şunları söyledi:

“Aynı gün öğleden sonra ilk önce Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Şirin Ünal, daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve saat: 16:00 sıralarında MİT Müsteşarı Dr. Hakan Fidan Genelkurmay Başkanı ile görüşmeye geldiler. Ancak MİT Müsteşarı Komutanın yanında beklenenden çok uzun kaldı. MİT Müsteşarı saat 21.00’e doğru Genelkurmay Başkanı’yla yaptığı görüşmeden sonra odadan çıktı. MİT Müsteşarı odadan çıktıktan 5-10 dakika sonra koridordan bağırma sesleri geldi ve hareketlilik oldu.”  

Felekoğlu'ndan sonra yine tutuklu olan Yüzbaşı Serdar Tekin'e geçelim. 1.5 yıldır Genelkurmay Başkanı'nın Özel Emir Subay Yardımcısı olarak görev yaptığını belirten Serdar Tekin'in ifadesinde Şirin Ünal'ın ziyaretine dair bir ibare yok.

Ancak Genelkurmay Başkanlığı'nca düzenlenen ve iddianameye konan tahkikat raporunda Serdar Tekin'le ilgili şu tespit yer aldı:   

“15 Temmuz 2016 Cuma günü öğleden sonra 16.00 civarında karargâhtan ayrılan Milletvekili Şirin Ünal'ı tekrar çağırmak üzere 1A koridorunda görülmüştür. Serdar Tekin'in kamera kayıtları mevcuttur, ancak yansıları bulunmamaktadır.”

DARBEDEN ÜÇ GÜN SONRA GİZEMLİ TELEFON

İddianamede Şirin Ünal adı bir yerde daha geçiyor. Ağır işkence fotoğrafları ortaya çıkan Akar'ın Emir Subayı Piyade Yarbay Levent Türkkan'ın HTS kayıtlarında.

Levent Türkkan'ın, “Şirin Ünal adına kayıtlı olan Sarıyer/İstanbul baz bilgisi bulunan .......... GSM hat numarası kullanıcısı ile 18.07.2016 tarihinde saat 11.58.11 sn'de 1 (bir) kez arama yönlendirme olarak irtibatının bulunduğu” tespit edilmiş.

Burada bahsedilen Şirin Ünal AKP milletvekili mi, bir başkası mıdır bilinmez, ama tarihe dikkat; Darbeden 3 gün sonrasına ait. 

NEDEN İFADESİ ALINMADI
15 Temmuz'dan 8 ay sonra, iddianamedeki satır arasından öğrenilen bir bilgi bu. Genelkurmay'da o gün bir AKP'li milletvekili varmış ve bu 8 aydır AKP, Saray ve o milletvekilinin kendisi tarafından gizlenmiş. 

Savcıların olayın üzerine gitmemesi, Şirin Ünal'ın ifadesini almaması ise ayrı bir gizemli durum. 

Yakında 15 Temmuz günü Erdoğan ve Hulusi Akar'ın baş başa görüştükleri ortaya çıkarsa şaşırmamak lazım. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ