15 Temmuz sanıklarını ve yakınlarını öldüreceklermiş

Muğla'daki duruşmaya saldırı için gelen 7 kişi yakalandı.
Muğla'nın Seydikemer ilçesi Kumluova kavşağı bölgesinde kontrol noktasında durdurulan 2 araç içerisinde 4 PKK mensubu ile 3 destekçi eleman yakalandı.

DHA'nın haberine göre; Muğla'nın Seydikemer İlçesi'nde, jandarma ve polisin yol kontrolleri sırasında bölücü terör örgütü PKK üyesi oldukları değerlendirilip, gözaltına alınan 7 kişinin, saldırı hazırlığında olduğu belirlendi. 4'ü Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kanlı eylemlere karıştığı belirlenen şüphelilerin, ilk tespitlere göre; Recep Tayyip Erdoğan'ı 15 Temmuz gecesi gözaltına almak için gelen askerlerin yargılandığı, duruşma salonuna dönüştürülen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'na canlı bomba saldırısı düzenlemeyi planladıkları anlaşıldı.

Şüphelilerden 3'ünün de ayrı kollara ayrılıp, polis merkezleri ve noktaları, askeri lojmanlar, ilçe emniyet müdürlükleri, adliye binası gibi çeşitli yerlere silahlı saldırı hazırlığı yaptıkları bilgisine ulaşıldı.


Şüphelilerin otomobilleri ile ifadelerinden yola çıkılarak, kırsal Kınık Mahallesi'ndeki ormalık alanda yapılan aramada, toprağa gömdükleri canlı bomba düzeneği ile çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiği de belirtildi. Şüphelilerden 3'ünün ise terör örgütü PKK üyesi diğer 4 kişiye yardım ve yataklık yaptıkları anlaşıldı.

Polis ve jandarmanın, soruşturmayı genişleterek sürdürdükleri öğrenildi.

NEDEN?

PKK'nın, 15 Temmuz'un en kritik duruşmasının sanıkları ve yakınlarını neden öldürmek istediği sorusu henüz cevaplanmış değil. Sözkonusu davada yargılananların öldürülmesi gelecekte ortaya çıkabilecek adil bir yargılamada 15 Temmuz gerçeğinin aydınlanmasını imkansız hale getirecekti. Ancak bir yol kontrolü tüm planı değiştirdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ