“15 Temmuz marşı da nedir ya!”

Marmaris’teki 19 Mayıs yürüyüşü sırasında öğrenciler kendilerine dikte edilen 15 Temmuz marşı yerine ısrarla İzmir Marşını söylemeleri ile ilgili devan eden tartışmaya sanatçılar da katıldı.


Marmaris İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 16 Mayısta 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla ‘Gençlik Yürüyüşü’ düzenlendi. ‘100. yıl 19 Mayıs kutlu olsun’ baskılı beyaz tişörtler giyen lise ve ortaokul öğrencileri, öğretmenler ve ilçe protokolü, kortej eşliğinde Kordon Caddesindeki Atatürk Anıtına yürüdü.

Yürüyüş boyunca kortejin önündeki araçtan Mehter Marşı, Genç Osman Marşı ve 15 Temmuz Marşı çalınması dikkat çekti. Öğrencilerin ise marşlara eşlik etmesi istendi.


15 TEMMUZ MARŞINI SÖYLEMEYEN ÖĞRENCİLERİ TARTAKLADI

Kortejin arka kısımındaki yaklaşık 50 öğrenci, buradan sonra yaklaşık 2 kilometre boyunca İzmir Marşı’nı okudu. Marmaris İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü B.E., öğrencileri çalınan marşlara eşlik etmeleri, farklı bir marş söylememeleri için uyardı. Ancak, uyarıya aldırış etmeyen öğrenciler, İzmir Marşı’nı söylemeye devam etti. Atatürk Anıtı önünde gelindiğinde, burada 15 Temmuz Marşı çalınmasına rağmen 50 kişilik öğrenci grubu İzmir Marşı’nı söylemeyi sürdürdü. MEB Şube Müdürü “15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik” diyerek öğrencileri tartakladığı iddia edildi. İzmir Marşı’nı söyleyen bir öğrenci, kendisini uzaklaştırmak isteyen öğretmenlerine “Biz ayıp etmedik. 15 Temmuz değil, 19 Mayıs kutlanıyor” diyerek, tepki gösterdi.

BAKAN SELÇUK’A SORULDU

Marmaris’te 19 Mayıs törenlerinde öğrencilerin de tepki gösterdiği “Genç Osman ve 15 Temmuz Marşı” çalınıp İzmir Marşı çalınmaması TBMM gündemine taşındı. CHP’li Mürsel Alban, Milli Eğitim Şube Müdürü’nün de “15 Temmuz Marşı önemli değil mi, şehit verdik” diyerek öğrencileri tartakladığı olayı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI YALANLADI

MEB Bakanı Ziya Selçuk, Marmaris’teki 19 Mayıs törenlerinde Marmaris Belediyesinin ses aracındaki sistem arızası nedeniyle İzmir Marşı’nın çalınmadığını iddia etti. Belediye Başkanlığı “Çalınması istenen marşlar arasında İzmir Marşı yoktu” diyerek Bakan Selçuk’u yalanladı.

TEESSÜF EDERİM ZİYA SELÇUK!

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, sosyal medya hesabından Bakan Selçuk’a tepki gösterdi. Özoğuz, “Belirli bir kesimin dışında kimse 15 Temmuz katliamını bir bayram olarak kutlamadı kutlamayacak da. 15 Temmuz Marşı nedir ya? 19 Mayıs günü İzmir Marşı söylenir ve söyletilmelidir! Teessüf ederim Ziya Selçuk! Yazık. Severdik. Ülke yönetiminde, nadir iş bilen kişilerdendi” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ