‘1 milyondan fazla insana terör örgütü üyeliği suçlaması hukuki zorlamadır’

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir KHK çıkışında bulundu. Yeneroğlu, “Bir milyondan fazla insanın terör örgütü üyeliği suçlamasına maruz kalması, fiili ve hukuki bir zorlamadır” dedi.
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından KHK’larla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ‘Terör örgütü üyeliği’ gerekçesiyle açılan soruşturmalar ve KHK’ların, ‘çözüm bekleyen ciddi bir sorun’ olduğunu kaydeden Yeneroğlu, “Bir milyondan fazla insanın terör örgütü üyeliği suçlamasına maruz kalması, fiili ve hukuki bir zorlamadır. Bu uygulamaların dünyanın herhangi bir yerinde örneği yoktur” ifadelerini kullandı.

“HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE İHRAÇ EDİLDİLER”

Yeneroğlu, geçtiğimiz günlerde tutuklanan Yüksel direnişçilerinden KHK’lı öğretmen Acun Karadağ ve arkadaşlarının durumuna dikkat çekerek, “Acun Karadağ ve KHK’lı arkadaşları hukuka aykırı bir şekilde ihraç edildiler ve işlerine dönmek için şiddet içermeyen eylemler yapıyorlardı. Sonları pek şaşırtıcı olmadı; terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle -tutukluluk şartları oluşmadığı halde- tutuklandılar” dedi.


“HUKUKEN VE VİCDANEN KABUL EDİLEMEZ”

Uygulamaların hukuken ve vicdanen ‘kabul edilemez’ olduğunu savunan DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, “Hukuken ve vicdanen kabul edilemez bu uygulamaların, adaletle izah edilmesi mümkün olmadığı gibi yapılanlar mevzuata da aykırı. Hukukun üstünlüğünü esas kılıp hukuk devleti ilkelerini tavizsiz yaşatmadıkça, toplumsal barışı tesis edemez, daha müreffeh bir toplum olamayız” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ